Teknoes Elektronik

Blog

Çözünürlük Nedir?

Çözünürlük Nedir?

Çözünürlük, fotoğrafı veya bir görüntüyü nitelik açısından açıklarken kullanılan, ekranda yatay ve dikey olarak görülen piksel sayısıdır. Bir görüntüye bakarken bizi en çok etkileyen özellik görüntünün netliği, anlaşılırlığı yani çözünürlüğüdür. Çözünürlüğü yüksek kalitede olan bir fotoğraf makinesinden çekilen fotoğrafta renkler çok daha belirginken aksi bir makinada  ise daha bulanık, anlaşılmaz olacaktır. Güvenli kamera sistemlerinde de ilk ve en önemli kriter kameranın çözünürlüğü olmalıdır. Çözünürlüğü düşük bir güvenlik kamerası taktırdığınızda olası kriz anlarını çözmek için kamera yeterli olmayacaktır. Binanıza hırsız girdiğini farz edelim. Bina girişinde ise kameralar var. Bu kameralar o anı kayıt altına aldı ancak görüntü kalitesi yani çözünürlük o kadar düşük li hırsız sadece bir silüet olarak görünüyor. İşte böyle bir anda ilk düşüneceğiniz kamera sisteminizin aslında herhangi bir işe yaramadığı olacaktır. Kamera sistemlerinde çözünürlükler genellikle şu şekildedir; 480p (640 x 480) (SD) 480p (720 x 480) (SD) (DVD kalitesi) 720p (1280 x 720) (HD) 1080p (1920 x 1080) (FHD) 2K (2048 x 1080) 4K (3840 x 2160) (QFHD) (UHDTV/UHD-1, Ultra High Definition TV)

DEVAMI
Termal Kamera Ne İşe Yarar?

Termal Kamera Ne İşe Yarar?

Termal kamera, birçok farklı alanda kullanılan bazen güvenlik bazense teknik gereksinimler için tercih edilebilmektedir. Termal kameralar gözle görülmeyen IR enerjiyi baz alarak görüntüye dönüştürerek çalışan sistemlerdir. Askeri alanda çokça tercih edilen termal kameralar gece görüşünde oldukça büyük kolaylık sağlayarak geceleri karanlık alanlarda ısı yayan noktaları tespit ederek olası tehditlere karşı korunma imkanı verir. Termal kameraların kullanım alanları; Binaların ısı yalıtımını ölçmekte de kullanılır. Enerji verimliliğini ölçmek için tercih edilen kameralar binaların en çok nerelerden ısı kaçırdığını ölçmeye yarım ederler. Elektrik trafolarında kullanılarak sorunların tespiti sağlanır İnşaatlarda sıva altında oluşan küflerin çatlaklarının tespit edilmesinde fonksiyonel br şekilde termal kameralar tercih edilmektedir.

DEVAMI
Evinize Hırsız Alarmı Taktırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evinize Hırsız Alarmı Taktırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hırsız alarmları ev ve iş yerlerinin güvenlik görevlileridir. 24 saat boyunca kesintisiz olarak görev başında olan hırsız alarmları sizi ve değer verdiğiniz her şeyi korumaktadır. Hırsız tehlikesi en güvenli sandığınız alanlarda bile karşı karşıya kalabileceğiniz bir risktir. Bu sebeple hırsız alarmları özellikle son yıllarda çok fazla tercih edilir oldu. Peki hırsız alarmı alacağınız zaman nelere dikkat etmelisiniz; Alarm sistemi, elektrikler yokken de çalışabilecek mekanizmaya sahip olmalıdır. olası bir kesinti de gereken elektriği alabileceği bir güç kaynağı olmasına dikkat edin Sistem 24 saat izlenen bir merkeze sahip olmalı ve hırsız bildirimi size olduğu gibi kolluk kuvvetlerine de gitmeli Sistemin kurulum ve kullanım ücretleri aşırı yüksek olmamalı, kaliteli ve düşük maliyetli bir sistem olmalıdır.

DEVAMI
Yangın Alarm Sistemlerinde Aranacak Özellikler

Yangın Alarm Sistemlerinde Aranacak Özellikler

Yangın, hayatımızı ve sahip olduğumuz varlıkları tehdit eden önemli risklerden biridir. Evlerimizde, iş yerlerimizde aktif bir risk olarak her zaman var olan yangını risk olmaktan çıkarmak veya bu riskin yaratacağı tahribatları en aza indirmek ise mümkündür. Nasıl mı derseniz cevap tabi ki yangın alarm sistemleri olacaktır. Yangın alarm sistemleri, belirli standartlar çerçevesinde geliştirilen, kullanılacağı alanın risklerine göre revize edilebilen sistemlerdir. Evlerinizde veya iş yerlerinizde yangın alarm sistemi kullanmaya karar verdiğinizde alacağınız sistemin bazı beklentileri karşılaması gerekecektir. Bunlar; Öncelikle yangın alarm sisteminin en önemli özelliği şüphesiz algılama hızıdır. Sistem ne kadar hassas algılayıcılara sahip, yangını hangi aşamada tespit ediyor? Bunlar çok önemli sorulardır. Yangın alarmında ikinci önemli özellik ise sistemin uzaktan sürekli denetim altında olmasıdır. Yangın alarmı siz evdeyken ya da iş yerinizdeyken devreye girerse buna müdahale hızlı olacaktır ancak siz uzaktayken yangın alarmı sadece siren çeklinde bir uyarı veriyorsa bu durumda hiçbir etkisi olmayacaktır.  Yangın alarmları mutlaka bir merkezden izlenmeli ve en hızlı şekilde itfaiye, sağlık ekiplerine bildirim verilmelidir. Aranacak bir diğer kriter de bu özellikleri ekonomik fiyatlarla karşılayabilmesi ve sistemin bakım maliyetlerinin az olmasıdır. Her hizmette olduğu gibi yangın alarmında da kullanıcılar fiyat performans beklentisi ile hareket eder. Bu sebeple uygun fiyatlarla tüm özellikleri karşılayan firmalar öne geçecektir. Teknoes Güvenlik, sağlığınız ve güvenliğiniz için en uygun çözümler sunar.

DEVAMI
Saruhan Web Ajans